Cabinet

The Cabinet is the main decision making body of the Council. It consists of 6 Members of the Labour administration each of whom holds a specific Portfolio. Meetings of the Cabinet are Chaired by the Leader of the Council. Decisions of the Cabinet may be subject of Call In to the Audit and Scrutiny Committee.
17 May 2017 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 4 of 5, Displaying meetings 31 to 40 of 44 meetings found in selected date range
08 September 202014:3016:30Microsoft Teams MeetingOccurred
06 October 202014:3016:30Virtual MeetingOccurred
10 November 202014:3016:30Virtual MeetingOccurred
08 December 202014:3016:30Virtual MeetingOccurred
22 December 202014:3015:30Virtual MeetingOccurred
26 January 202114:3016:30Virtual MeetingOccurred
23 February 202114:3016:30Virtual MeetingScheduled 
23 March 202114:3016:30Virtual MeetingScheduled 
27 April 202114:3016:30Virtual MeetingScheduled 
15 June 202114:3016:30Virtual MeetingScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Scottish Labour Party
Councillor John Bell Vice-Chairperson (Education) 17/05/2017 - current 97%
Scottish Labour Party
Councillor Joe Cullinane Chairperson (Community Wealth Building) 17/05/2017 - current 91%
Scottish Labour Party
Councillor Alex Gallagher Member (Post-Covid Renewal) 17/05/2017 - current 94%
Scottish Labour Party
Councillor Robert Foster Member (Health and Social Care (and lead Member for Poverty)) 17/05/2017 - current 88%
Scottish Labour Party
Councillor Louise McPhater Member (Participatory Democracy) 17/05/2017 - current 74%
Scottish Labour Party
Councillor Jim Montgomerie BCAv Member (Green New Deal and Sustainability) 17/05/2017 - current 76%

Appointees

NameRoleMembership DatesAttendance
Mr Andrew Bruce Education Lay Member 29/10/2019 - current 36%
Mr Iain Haining Education Lay Member 17/05/2017 - current 24%
Jacqui MacKenzie Education Lay Member 21/01/2020 - current 70%
Ms Babs Mowat Education Lay Member 19/09/2018 - current 52%
Euan Gray
euangray@north-ayrshire.gov.uk
01294 324130

Other Information