Covid-19: Emergency Governance

In light of the current Covid-19 outbreak, meetings of the Council and its committees have been suspended until 30 June 2020. During this period, the Council's Scheme of Delegation to Officers already allows the Chief Executive, to consider and deal with any urgent issues, howsoever arising, subject to reporting back to the Cabinet for information at the first available opportunity. This power is to be exercised in consultation with the relevant Chief Officer and the relevant portfolio holder. During the period that meetings are suspended, the Chief Executive will undertake the following consultation prior to making a decision:- • Matters which would normally go to Council – consultation with 3 Group Leaders and Councillor Murdoch (previously Cllr McNicol) representing the Independents • Matters which would normally go to Cabinet, or a Committee- as per the current scheme of delegation consultation with the Leader (for Cabinet), Committee Chair (other committees) and Portfolio Holder if different • Controversial Council matters- consultation with all Members to get a feel for whether there is likely to be support. ‘Controversial’ is as defined in the Scheme of Delegation. In the interests of transparency, decision notices in respect of matters determined under the emergency governance arrangements will be published on the Council's website on a fortnightly basis, together with the relevant officer report.
25 March 2020 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
03 April 202012:0012:05RemoteScheduled
15 April 202012:0012:15RemoteScheduled
15 May 202012:0012:15RemoteScheduled
29 May 202012:0012:15RemoteScheduled
12 June 202012:0012:15RemoteScheduled
26 June 202012:0012:15RemoteScheduled

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Independent
Councillor Robert Barr Member 26/07/2017 - current No meetings since joining
Scottish Labour Party
Councillor Ian Clarkson Member 26/07/2017 - current No meetings since joining
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Timothy Billings Member 26/07/2017 - current No meetings since joining
Scottish Labour Party
Councillor Robert Foster Member 26/07/2017 - current No meetings since joining
Scottish National Party (SNP)
Councillor Christina Larsen Member 26/07/2017 - current No meetings since joining
Scottish National Party (SNP)
Councillor Shaun Macaulay Member 26/07/2017 - current No meetings since joining
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Tom Marshall Member 26/07/2017 - current No meetings since joining
Scottish National Party (SNP)
Councillor Ellen McMaster Member 26/07/2017 - current No meetings since joining
Independent
Councillor Ronnie McNicol Member 26/07/2017 - current No meetings since joining
Scottish Labour Party
Councillor Donald Reid Member 26/07/2017 - current No meetings since joining

Other Information