Appeals Committee

The Appeals Committee determines appeals by employees against dismissal, or action short of dismissal due to disciplinary action, and in the case of Teachers, against a final written warning, dismissal, or action short of dismissal due to disciplinary action. The Committee also determines the outcomes of stage 3 grievance and stage 3 maximising attendance appeals by employees, all under the Council's HR policies and procedures Since 17 June 2015, each meeting of the committee comprises 3 Members drawn from a pool of 10 Elected Members, 4 of whom are standing Members of the Staffing and Recruitment Committee (or their named substitute).
17 May 2017 - onwards
Pool
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 16 of 16 meetings found in selected date range
11 April 201910:3012:30North Coast & Islands Committee RoomOccurred
25 June 201910:3016:00North Coast & Islands Committee RoomOccurred
20 August 202010:0016:00North Coast & Islands Committee RoomScheduled 
17 September 202010:0016:00North Coast & Islands Committee RoomScheduled 
29 October 202010:0016:00North Coast & Islands Committee RoomScheduled 
26 November 202010:0016:00North Coast & Islands Committee RoomScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Scottish Labour Party
Councillor John Bell Member 17/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Timothy Billings Member 17/05/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Joy Brahim Substitute Member 17/05/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Marie Burns Member 17/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Joe Cullinane Member 17/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor John Easdale Member 17/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Alex Gallagher Substitute Member 17/05/2017 - current
Scottish Labour Party
Councillor Robert Foster Substitute Member 17/05/2017 - current
Scottish Conservative and Unionist
Councillor John Glover Member 28/09/2017 - current
Scottish National Party (SNP)
Councillor Alan Hill Member 17/05/2017 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Euan Gray
euangray@north-ayrshire.gov.uk
01294 324130

Other Information