Audit and Scrutiny Committee

Background documents relating to the Audit and Scrutiny Committee can be found here.
The Audit and Scrutiny Committee has oversight of a range of functions including the preparation of a strategy for performance review; ensuring that Chief officers establish and implement arrangements for reviewing service performance against objectives; monitoring the work of internal audit; consider matters arising from external audit; the preparation of a strategy for performance review; monitoring the performance of the Council towards achieving policy objectives and priorities; reviewing the implementation of the Council Plan, Service Plan and Service Budgets; monitoring the Council's complaints procedures etc. The Committee also considers petitions and deputations received by the Council.
17 May 2017 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 4 of 4, Displaying meetings 31 to 33 of 33 meetings found in selected date range
16 November 202110:0014:00Virtual MeetingScheduled
19 January 202210:0014:00TBCScheduled 
08 March 202210:0014:00TBCScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Scottish National Party (SNP)
Councillor Marie Burns Chairperson 17/05/2017 - current 97%
Scottish National Party (SNP)
Councillor Alan Hill Member 17/05/2017 - current 81%
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Margaret George Vice Chairperson 17/05/2017 - current 71%
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Tom Marshall Member 17/05/2017 - current 81%
Scottish National Party (SNP)
Councillor Davina McTiernan Member 20/05/2021 - current 100%
Scottish Labour Party
Councillor Donald Reid Member 17/05/2017 - current 87%
Scottish Labour Party
Councillor John Sweeney Member 17/05/2017 - current 77%
Diane McCaw
dmccaw@north-ayrshire.gov.uk
01294 324133

Other Information