Cabinet

Background documents relating to the Cabinet can be found here.
The Cabinet is the main decision making body of the Council. It consists of 6 Members of the Labour administration each of whom holds a specific Portfolio. Meetings of the Cabinet are Chaired by the Leader of the Council. Decisions of the Cabinet may be subject of Call In to the Audit and Scrutiny Committee.
17 May 2017 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 5 of 5, Displaying meetings 41 to 46 of 46 meetings found in selected date range
15 June 202114:3016:30Virtual MeetingOccurred
29 June 202116:0017:00Virtual MeetingScheduled 
31 August 202114:3016:30Virtual MeetingScheduled 
28 September 202114:3016:30Virtual MeetingScheduled 
02 November 202114:3016:30Virtual MeetingScheduled 
30 November 202114:3016:30Virtual MeetingScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Scottish Labour Party
Councillor John Bell Vice-Chairperson (Education) 17/05/2017 - current 97%
Scottish Labour Party
Councillor Joe Cullinane Chairperson (Community Wealth Building) 17/05/2017 - current 92%
Scottish Labour Party
Councillor Alex Gallagher Member (Post-Covid Renewal) 17/05/2017 - current 95%
Scottish Labour Party
Councillor Robert Foster Member (Health and Social Care (and lead Member for Poverty)) 17/05/2017 - current 87%
Scottish Labour Party
Councillor Louise McPhater Member (Participatory Democracy) 17/05/2017 - current 72%
Scottish Labour Party
Councillor Jim Montgomerie BCAv Member (Green New Deal and Sustainability) 17/05/2017 - current 79%

Appointees

NameRoleMembership DatesAttendance
Mr Andrew Bruce Education Lay Member 29/10/2019 - current 38%
Mr Iain Haining Education Lay Member 17/05/2017 - current 23%
Jacqui MacKenzie Education Lay Member 21/01/2020 - current 73%
Vacancy    
Euan Gray
euangray@north-ayrshire.gov.uk
01294 324130

Other Information