Integration Joint Board

Background documents relating to the Integration Joint Board can be found here.
The Integration Joint Board is made up of voting members, who are either Councillors of North Ayrshire Council or non-executive Directors of NHS Ayrshire and Arran, and non-voting members made up of persons nominated by the Council, the NHS Board, third sector bodies, users, carers and other key stakeholders. The Integration Joint Board is a separate legal entity from North Ayrshire Council and NHS Ayrshire and Arran and has full autonomy and capacity to act on its own behalf. Health and Social Care functions have been delegated to the Integration Joint Board from the Council and NHS Ayrshire and Arran and the Integration Joint Board is responsible for the planning and operational management of the Services to which the delegated functions relate. The Scheme of Delegation to Officers and Standing Orders relating to the IJB can be found by clicking the "key governance documents" link above.
17 May 2017 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 5 of 5, Displaying meetings 41 to 44 of 44 meetings found in selected date range
21 October 202110:0012:30Virtual MeetingScheduled
16 December 202110:0012:30Virtual MeetingScheduled 
10 February 202210:0012:00TBCScheduled 
17 March 202210:0012:00TBCScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Timothy Billings Member 17/05/2017 - current 92%
Scottish National Party (SNP)
Councillor Anthea Dickson Member 29/08/2019 - current 95%
Scottish Labour Party
Councillor Robert Foster Vice Chairperson 17/05/2017 - current 95%
Scottish Labour Party
Councillor John Sweeney Member 17/05/2017 - current 82%

Appointees

NameRoleMembership DatesAttendance
Mr Adrian Carragher Member 28/08/2019 - current 89%
Ms Jean Ford Member 20/09/2021 - current 75%
Mhairi Kennedy Member 18/03/2021 - current 80%
Mr Robert Martin Chairperson 17/05/2017 - current 88%

Substitutes

PartyNameRoleMembership DatesMeetings Attended
Scottish Labour Party
Councillor John BellNamed Substitute 17/05/2017 - current 0
Scottish Labour Party
Councillor Ian ClarksonNamed Substitute 19/12/2018 - current 0
Scottish Conservative and Unionist
Councillor John GloverNamed Substitute 17/05/2017 - current 0
Scottish National Party (SNP)
Councillor Christina LarsenNamed Substitute 28/08/2019 - current 1
Diane McCaw
dmccaw@north-ayrshire.gov.uk
01294 324133

Other Information