Local Review Body

Background documents relating to the Local Review Body can be found here.
The Local Review Body conducts reviews in respect of the refusal of planning permission or the imposition of conditions as determined by the Solicitor to the Council in terms of the Scheme of Delegation to Officers under Section 43(a)(i) of the Town and Country Planning (Scotland) Act 1997 and the Town and Country Planning (Scheme of Delegation and Local Review Procedure) (Scotland) Regulations 2008, or where the Authorised Officer has not determined the application within 2 months of registering.
17 May 2017 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 4 of 4, Displaying meetings 31 to 35 of 35 meetings found in selected date range
19 May 202114:1516:00Virtual MeetingScheduled
01 September 202114:1516:00Virtual MeetingScheduled 
29 September 202114:1516:00Virtual MeetingScheduled 
03 November 202114:1516:00Virtual MeetingScheduled 
01 December 202114:1516:00Virtual MeetingScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Independent
Councillor Robert Barr Member 17/05/2017 - current 97%
Scottish Labour Party
Councillor Ian Clarkson Member 17/05/2017 - current 90%
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Timothy Billings Vice Chairperson 17/05/2017 - current 97%
Scottish Labour Party
Councillor Robert Foster Member 17/05/2017 - current 74%
Scottish National Party (SNP)
Councillor Christina Larsen Member 17/05/2017 - current 87%
Scottish National Party (SNP)
Councillor Shaun Macaulay Member 17/05/2017 - current 58%
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Tom Marshall Chairperson 17/05/2017 - current 97%
Alba Party
Councillor Ellen McMaster Member 17/05/2017 - current 77%
Independent
Councillor Ronnie McNicol Member 17/05/2017 - current 90%
Scottish Labour Party
Councillor Donald Reid Member 17/05/2017 - current 94%
Angela Little
alittle@north-ayrshire.gov.uk
01294 324132

Other Information