Local Review Body

The Local Review Body conducts reviews in respect of the refusal of planning permission or the imposition of conditions as determined by the Solicitor to the Council in terms of the Scheme of Delegation to Officers under Section 43(a)(i) of the Town and Country Planning (Scotland) Act 1997 and the Town and Country Planning (Scheme of Delegation and Local Review Procedure) (Scotland) Regulations 2008, or where the Authorised Officer has not determined the application within 2 months of registering.
17 May 2017 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information
  • Local Review Body Procedure

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
123
Page 1 of 3, Displaying meetings 1 to 10 of 25 meetings found in selected date range
14 June 201714:1516:00Council ChambersOccurred
23 August 201714:1516:00Council ChambersOccurred
08 November 201714:1516:00Council ChambersOccurred
14 February 201810:4512:30Council ChambersOccurred
14 March 201814:1516:00Council ChambersOccurred
25 April 201814:1516:00Council ChambersOccurred
13 June 201814:1516:00Council ChambersOccurred
26 September 201814:1516:00Council ChambersOccurred
31 October 201814:1516:00Council ChambersOccurred
05 December 201814:1516:00Council ChambersOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Independent
Councillor Robert Barr Member 17/05/2017 - current 95%
Scottish Labour Party
Councillor Ian Clarkson Member 17/05/2017 - current 85%
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Timothy Billings Vice Chairperson 17/05/2017 - current 95%
Scottish Labour Party
Councillor Robert Foster Member 17/05/2017 - current 65%
Scottish National Party (SNP)
Councillor Christina Larsen Member 17/05/2017 - current 80%
Scottish National Party (SNP)
Councillor Shaun Macaulay Member 17/05/2017 - current 55%
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Tom Marshall Chairperson 17/05/2017 - current 95%
Scottish National Party (SNP)
Councillor Ellen McMaster Member 17/05/2017 - current 75%
Independent
Councillor Ronnie McNicol Member 17/05/2017 - current 95%
Scottish Labour Party
Councillor Donald Reid Member 17/05/2017 - current 90%
Hayley Clancy
hclancy@north-ayrshire.gov.uk
01294 324136

Other Information