Ayrshire Shared Services Committee

The Joint Committee was formed under Sections 56 and 57 of the Local Government (Scotland) Act 1973 and Section 15 of the Local Government in Scotland Act 2003 for the purposes of regulating the shared discharge of the functions by the Constituent Authorities, namely North Ayrshire, South Ayrshire and East Ayrshire Councils. The Committee is chaired and administered on an annual rota basis between the three authorities, with South Ayrshire Council assuming responsibility for the year ending in June 2022. North Ayrshire Council will take over for the following year, followed by East Ayrshire Council. Minutes and Agendas for periods administrated by the other two Ayrshire local authorities can be found at www.east-ayrshire.gov.uk and www.south-ayrshire.gov.uk, respectively.
06 May 2022 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
There are no elected members on the specified date for this committee.

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership DatesAppointee Attendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 appointees/vacancies that match search criteria
Councillor Marie Burns (North Ayrshire Council) Member 18/05/2022 - current 100%
Councillor Alec Clark (South Ayrshire) Member 26/05/2022 - current 0%
Councillor Joe Cullinane (North Ayrshire Council) Member 18/05/2022 - current 0%
Councillor scott davidson Member 18/05/2022 - current 100%
Councillor Ian Davis Member 26/05/2022 - current 100%
Councillor William Grant Member 26/05/2022 - current 0%
Councillor Neal Ingram Member 19/05/2022 - current 100%
Councillor Tom Marshall Member 18/05/2022 - current 0%
Councillor Maureen McKay (East Ayrshire) Member 19/05/2022 - current 100%
Councillor Douglas Reid (East Ayrshire) Member 19/05/2022 - current 100%

Other Information