Staffing and Recruitment Committee

The Staffing and Recruitment Committee considers arrangements for the selection and recruitment of Chief Officers of the Council and also applications from employees for early retirement under the Council's HR policies and procedures. The Committee comprises 6 Members of the Council, namely the Leader and Depute Leader of the Council, the main Administration and the second Opposition. The Cabinet Member holding the relevant service portfolio relating to a particular Chief Officer appointment is also a member of the Committee for business relating to that appointment only. Each of the six standing members of the Committee will have a named substitute who may attend meetings in their place when necessary.
06 May 2022 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting Date - Start Time : End TimeVenueStatusCalendar
16 August 2022 - 12:00 : 12:30North Coast & Islands Committee RoomScheduled 

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Scottish Labour Party
Councillor John Bell Member 24/05/2022 - current No meetings since joining
Scottish National Party (SNP)
Councillor Marie Burns Chairperson 24/05/2022 - current No meetings since joining
Labour and Co-operative Party
Councillor Joe Cullinane Member 24/05/2022 - current No meetings since joining
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Todd Ferguson Member 24/05/2022 - current No meetings since joining
Scottish National Party (SNP)
Councillor Shaun Macaulay Member 24/05/2022 - current No meetings since joining
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Tom Marshall Member 24/05/2022 - current No meetings since joining

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership DatesSubstitute Meetings Attended
Scottish National Party (SNP)
Councillor Anthea DicksonNamed Substitute 18/05/2022 - current 0
Scottish Labour Party
Councillor Robert FosterNamed Substitute 18/05/2022 - current 0
Scottish Conservative and Unionist
Councillor John GloverNamed Substitute 18/05/2022 - current 0
Scottish National Party (SNP)
Councillor Alan HillNamed Substitute 18/05/2022 - current 0
Labour and Co-operative Party
Councillor Donald ReidNamed Substitute 18/05/2022 - current 0
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Ronnie StalkerNamed Substitute 18/05/2022 - current 0

Other Information