Councillor Shaun Macaulay

Councillor Shaun Macaulay
Elected
05 May 2017
First Elected
05 May 2017
Party
Scottish National Party (SNP)
Ward
Ward 01 - Irvine West
Mobile Telephone No:
07976 654894
Biography

Councillor Shaun Macaulay was elected as an SNP representative for the Irvine West Ward at the May 2017 Scottish Local Government Election.  

Councillor Macaulay holds the position of Young People Champion.  He sits on the Planning Committee and Local Review Body, the Local Development Plan Committee and the Irvine Locality Planning Partnership.  He also represents North Ayrshire Council as a member of North Ayrshire Leisure Ltd.

 

SURGERY DETAILS

Constituents: Please note that Councillor Macaulay will NOT be holding his surgery in both the Woodlands Centre and in Redburn Community Centre with immediate effect until further notice.

Councillor Macaulay will continue to have his surgery within Castlepark Community Centre at the times below.

 

Last Tuesday of every month - cancelled

Woodland Centre, Kilwinning Road, Irvine between 1.00 pm and 2.00 pm

Last Wednesday of every month

Castlepark Community Centre, Castlepark Road, Irvine between 6.00 pm and 7.00 pm

4th Saturday of every month - cancelled

Redburn Community Centre, Dickson Drive, Irvine between 10.00 am and 11.00 am

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Job Title:
Department:

Election History

ElectedRetiredReason
Fri 5 May 2017  

Party Representation History

PartyRepresentation FromRepresentation To
Scottish National Party (SNP)Fri 5 May 2017

Ward Representation History

WardRepresentation FromRepresentation To
Ward 01 - Irvine WestFri 5 May 2017

Current Committee Memberships

CommitteeRoleJoining Date
Data pager
Data pager
12
 Page 1 of 2, items 1 to 5 of 8.
Ayrshire Regional Economic Joint Committee Named Substitute20 December 2018
Ayrshire Regional Economic Partnership Sub-Committee Named Substitute20 December 2018
Local Development Plan Committee Member17 May 2017
Local Review Body Member17 May 2017
North Ayrshire Council Member05 May 2017

Past Committee Memberships

Not a past member of any Committee.

Current Outside Body Appointments

Past Outside Body Appointments

Not a past member of any Outside Body.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring Officer 
08 May 201710 September 2019 View

Meeting Declarations

DateTitleNotes
No records to display.
DateFromDescriptionValue
No records to display.