Councillor Davina McTiernan

Councillor Davina McTiernan
Elected
05 May 2017
First Elected
05 May 2017
Party
Scottish National Party (SNP)
Ward
Ward 04 - Stevenston
Mobile Telephone No:
07976 657537
Biography

 

Councillor Davina McTiernan was elected as an SNP representative for the Stevenston Ward at the May 2017 Local Government Elections.  Councillor McTiernan sits on the Licensing Committee and Board, the Local Development Plan Committee, the Police & Fire & Rescue Committee, the Three Towns Locality Partnership and is a substitute member of both the Appeals Committee and the Staffing & Recruitment Committee.

Councillor McTiernan was educated at Kyleshill Primary, Saltcoats and Ardrossan Academy and has a life-long attachment to Ayrshire. She worked for C&J Clarks International as a head designer doing feasibility studies and opening new stores all over Scotland. Her experience in retail and customer service lead to the post of West of Scotland Advertising Manager for Pearl and Dean. 

Beyond politics Councillor McTiernan has a keen interest in travel, theatre and the cinema. 

 

 

Surgery Details 

2nd Saturday of every month

Ardeer Neighbourhood Centre, 23 Shore Road, Stevenston between 10.00 am - 10.45 am

Hayocks Community Hall, Hyslop Road, Stevenston between 11.00 am - 11.45 am

Saltcoats Library, Springvale Place, Saltcoats between 12 noon - 12.45 pm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Job Title:
Department:

Election History

ElectedRetiredReason
Fri 5 May 2017  

Party Representation History

PartyRepresentation FromRepresentation To
Scottish National Party (SNP)Fri 5 May 2017

Ward Representation History

WardRepresentation FromRepresentation To
Ward 04 - StevenstonFri 5 May 2017

Current Committee Memberships

CommitteeRoleJoining Date
Data pager
Data pager
12
 Page 1 of 2, items 1 to 5 of 9.
Appeals Committee Substitute Member17 May 2017
Licensing Committee Member17 May 2017
Local Development Plan Committee Member17 May 2017
North Ayrshire Council Member05 May 2017
North Ayrshire Council (Planning) Member17 May 2017

Past Committee Memberships

Not a past member of any Committee.

Current Outside Body Appointments

Past Outside Body Appointments

Not a past member of any Outside Body.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring Officer 
05 May 201718 January 2019 View

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNature 
Licensing Committee29 November 2017Pecuniary View
Licensing Committee29 November 2017Personal View
Licensing Committee06 June 2018Personal View
Licensing Committee22 August 2018Non-Pecuniary View
Licensing Committee28 November 2018Non-Pecuniary View
Licensing Committee09 January 2019Non-Pecuniary View
Licensing Committee09 January 2019Non-Pecuniary View
DateTitleNotes
No records to display.
DateFromDescriptionValue
No records to display.