North Ayrshire Council

The full Council consists of all 33 Elected Members. Meetings of the Council are Chaired by the Provost or, in their absence, the Depute Provost.
17 May 2017 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information
  • Webcasting
  • Key Governance Documents

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
123
Page 2 of 3, Displaying meetings 11 to 20 of 29 meetings found in selected date range
07 November 201814:0016:00Council ChambersOccurred
19 December 201814:0016:00Council ChambersOccurred
13 February 201913:0017:00Council ChambersOccurred
27 February 201914:0017:00Council ChambersOccurred
27 March 201914:0017:00Council ChambersOccurred
15 May 201914:0017:00Council ChambersOccurred
26 June 201914:0017:00Council ChambersOccurred
25 September 201914:0017:00Council ChambersOccurred
13 November 201914:0017:00Council ChambersOccurred
18 December 201914:0017:00Council ChambersOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Page 1 of 4, Displaying items 1 to 10 of 33 members/vacancies that match search criteria
Independent
Councillor Robert Barr Depute Provost 05/05/2017 - current 96%
Scottish Labour Party
Councillor John Bell Member 05/05/2017 - current 100%
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Timothy Billings Member 05/05/2017 - current 96%
Scottish National Party (SNP)
Councillor Joy Brahim Member 05/05/2017 - current 100%
Scottish National Party (SNP)
Councillor Marie Burns Member 05/05/2017 - current 100%
Scottish Labour Party
Councillor Ian Clarkson Provost 05/05/2017 - current 100%
Scottish Labour Party
Councillor Joe Cullinane Member 05/05/2017 - current 100%
Scottish National Party (SNP)
Councillor Scott Davidson Member 05/05/2017 - current 96%
Scottish National Party (SNP)
Councillor Anthea Dickson Member 05/05/2017 - current 96%
Scottish Labour Party
Councillor John Easdale Member 05/05/2017 - current 100%
Melanie Anderson
melanieanderson@north-ayrshire.gov.uk
01294 324131

Other Information