North Ayrshire Council

The full Council consists of all 33 Elected Members. Meetings of the Council are Chaired by the Provost or, in their absence, the Depute Provost.
17 May 2017 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information
  • Webcasting
  • Key Governance Documents

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
123
Page 3 of 3, Displaying meetings 21 to 29 of 29 meetings found in selected date range
12 February 202014:0016:00Council ChambersOccurred
05 March 202014:0016:00Council ChambersScheduled
23 September 202014:0016:00Virtual MeetingScheduled
11 November 202014:0016:00Virtual MeetingScheduled 
16 December 202014:0016:00Virtual MeetingScheduled 
17 February 202114:0017:00Virtual Meeting TBCScheduled 
24 February 202114:0017:00Virtual Meeting TBCScheduled 
31 March 202114:0017:00Virtual Meeting TBCScheduled 
09 June 202114:0017:00Virtual Meeting TBCScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Page 3 of 4, Displaying items 21 to 30 of 33 members/vacancies that match search criteria
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Tom Marshall Member 05/05/2017 - current 91%
Scottish National Party (SNP)
Councillor Jean McClung Member 05/05/2017 - current 96%
Scottish National Party (SNP)
Councillor Ellen McMaster Member 05/05/2017 - current 83%
Independent
Councillor Ronnie McNicol Member 05/05/2017 - current 96%
Scottish Labour Party
Councillor Louise McPhater Member 05/05/2017 - current 100%
Scottish National Party (SNP)
Councillor Davina McTiernan Member 05/05/2017 - current 96%
Scottish Labour Party
Councillor Jim Montgomerie BCAv Member 05/05/2017 - current 96%
Scottish Labour Party
Councillor Jimmy Miller Member 05/05/2017 - current 100%
Independent
Councillor Ian Murdoch Member 05/05/2017 - current 100%
Independent
Councillor Donald L Reid Member 05/05/2017 - current 100%
Melanie Anderson
melanieanderson@north-ayrshire.gov.uk
01294 324131

Other Information