Audit and Scrutiny Committee

The Audit and Scrutiny Committee has oversight of a range of functions including the preparation of a strategy for performance review; ensuring that Chief officers establish and implement arrangements for reviewing service performance against objectives; monitoring the work of internal audit; consider matters arising from external audit; the preparation of a strategy for performance review; monitoring the performance of the Council towards achieving policy objectives and priorities; reviewing the implementation of the Council Plan, Service Plan and Service Budgets; monitoring the Council's complaints procedures etc. The Committee also considers petitions and deputations received by the Council.
17 May 2017 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information
  • Deputations and Petitions
  • Call-in Process

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
123
Page 2 of 3, Displaying meetings 11 to 20 of 25 meetings found in selected date range
25 September 201810:0012:00Council ChambersOccurred
20 November 201810:0012:00Council ChambersOccurred
29 January 201910:0012:30Council ChambersOccurred
26 March 201910:0012:30Council ChambersOccurred
28 May 201910:0012:30Council ChambersOccurred
18 June 201910:0012:30Council ChambersOccurred
27 June 201914:0017:00Council ChambersOccurred
10 September 201910:0012:30Council ChambersOccurred
24 September 201910:0012:00Council ChambersOccurred
12 November 201910:0012:30Council ChambersOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Scottish National Party (SNP)
Councillor Joy Brahim Member 17/05/2017 - current 91%
Scottish National Party (SNP)
Councillor Marie Burns Chairperson 17/05/2017 - current 96%
Scottish National Party (SNP)
Councillor Alan Hill Member 17/05/2017 - current 78%
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Margaret George Vice Chairperson 17/05/2017 - current 74%
Scottish Conservative and Unionist
Councillor Tom Marshall Member 17/05/2017 - current 74%
Scottish Labour Party
Councillor Donald Reid Member 17/05/2017 - current 87%
Scottish Labour Party
Councillor John Sweeney Member 17/05/2017 - current 78%
Diane McCaw
dianemccaw@north-ayrshire.gov.uk
01294 324133

Other Information